aktualności

Twórczy potencjał

Współczesny styl życia, mimo swoich wielu zalet, może utrudnić dziecku odnalezienie swojego twórczego potencjału. Każde dziecko ma w sobie gen kreatywności, a my pomagamy rozwiązać te umiejętności.

Trzecie Święto Pieczonego Ziemniaka

Cóż to było za popołudnie! Po raz trzeci spotkaliśmy się na jesiennym festynie rodzinnym, którego patronem jest ziemniak, kartofel, pyra lub grul. To niepozorne warzywo zgromadziło na dziedzińcu naszej szkoły wielu gości, aby spędzić czas na radosnej zabawie. Nasze jedynkowe krasnoludki zapraszały na stoiska z rękodziełem, do jesiennej księgarenki, na stoiska z domowymi przetworami oraz do strefy gastronomicznej. Tam czekały nie tylko pyszności z ziemniaków, ale także ciasta i ciasteczka, zupa dyniowa, bigos, pajda ze smalcem, potrawka warzywna z kluseczkami, grillowana kiełbaska oraz ON – prawdziwy, jedyny, pieczony w żarze ZIEMNIAK!
Festyn uświetniły występy naszych uczniów. Był taniec irlandzki, grecka zorba oraz pokaz francuskich postaci z bajek. Nie zabrakło także mody ziemniaczanej, ziemniaczanych konkursów oraz konkurencji sportowych. Do tego muzyka i tańce!
Dziękuję Radzie Rodziców oraz wszystkim Jedynkowym Mamusiom i Tatusiom, że włączyli się w organizację tego ziemniaczanego święta. Dziękuję sponsorom, którzy niezmiennie wspierają nasze przedsięwzięcia. Dziękuję wszystkim nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym, którzy zawsze stają na wysokości zadania – jesteście niezastąpieni.
Wasza dyrektor
Katarzyna Czapla

Dały dobry przykład, czyli maluszki posprzątały świat

Nasza szkoła czynnie przyłącza się do akcji World Clean Up Day, czyli do popularnej akcji sprzątania świata, która odbywa się coroczie we wrześniu. Uczniowie z­ klas 1-3 z wielkim zaangażowaniem uporządkowali kawałek naszego szkolnego świata. Dzieci zbierały opadłe z drzew liście, następnie umieszczały je w kontenerze do bio odpadów. W ten sposób nie tylko utrwaliły wiedzę o segregacji odpadów, ale także włączając się w akcję sprzątania okolicy, zrobiły coś dobrego dla środowiska, a jednocześnie spędziły razem czas na świeżym powietrzu. Brawo mali Jedynkowicze.

JEDYNKOWY MARATON

Jedynkowy Maraton Sportowy został w minionym tygodniu zorganizowany w naszej szkole, aby popularyzować aktywność fizyczną wśród dzieci. Uczniowie mieli szansę polubić bieganie. Każdy z nich musiał biegać 20 minut bez przerwy, co wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe. Ci, którzy wytrzymali tę próbę otrzymali medale. Z 24 startujących zawodników, 11 skończyło 20-minutowy bieg 🏃‍➡️🏃‍♂️‍➡️🏃‍♀️‍➡️🏃‍♀️‍➡️. Gratulujemy!!!

Aby byli bezpieczni

W naszej szkole do klas 1-3 zawitał nasz dzielnicowy, starszy posterunkowy Damian Staniewski. Rozmawiał z uczniami o bezpiecznej drodze do szkoły, bezpiecznej zabawie. Uczniowie klasy 1a otrzymali od niego książeczki z ciekawymi zadaniami utrwalającymi wiedzę w tym temacie. Dziękujemy!

Zapraszamy do biblioteki

Mamy już jesień. Przed nami długie wieczory. Idealny czas na czytanie książek. Miło mi poinformować, że w szkolnej bibliotece pojawiło się sporo nowości. Dotarły książki z Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa. Te, na które głosowaliście w ubiegłym roku. Pełną listę znajdziecie po kliknięciu w obrazek.

W niezwykłym świecie prehistorii.

Zastanawiacie się, jak połączyć edukację z wypoczynkiem? Nasza szkoła ma na to sprawdzony sposób. Dzięki zaangażowaniu i pomocy Stowarzyszenia Pod Prąd z Kędzierzyna – Koźla, które przygotowało dla naszych uczniów wyjazd do Krasiejowa mogliśmy się przenieść w prehistoryczne czasy i spędzić niezapomniane chwile, najpierw w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka, a potem w Juraparku. Poznaliśmy też wykopaliska dinozaurów odwiedzając pawilon paleontologiczny i spacerując po ścieżkach edukacyjnych. Na koniec przenieśliśmy się do kina 5D aby zwieńczyć nasz wyjazd kolejną porcją wiedzy.

W tej sobotniej eskapadzie (21.09.2024r.) brali udział uczniowie klas: 6A, 6b oraz 5a pod opieką pana Krzysztofa Bartoszka, Anny Stadnik oraz Ewy Mikity i pod czujnym okiem opiekunki ze Stowarzyszenia, która profesjonalnie i z pasją dbała o nasze potrzeby. Mieliśmy nawet przygotowany prowiant, aby nie opaść z sił podczas zwiedzania. Krasiejów zapewnia mnóstwo wrażeń i pogłębia wiedzę, dlatego każdy mógł znaleźć interesujące eksponaty, wykopaliska, informacje multimedialne.

Wydarzenie zrealizowano pod patronatem honorowym Marszałka Województwa opolskiego Szymona Ogłazy, Wojewody Opolskiego Moniki Jurek oraz Opolskiego Kuratora Oświaty Joanny Raźniewskiej w ramach projektu „Edukacja kulturowa Opolszczyzny – EDUKO” realizowanego przez Muzeum Śląska Opolskiego ze środków Województwa Opolskiego.

FESTIWAL JĘZYKÓW EUROPEJSKICH

Wiecie, że Polska już 20 lat należy do Unii Europejskiej!!! Z tej okazji Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Stowarzyszenie „Pod Prąd”, realizując projekt Eduko, przygotowały FESTIWAL JĘZYKÓW EUROPEJSKICH. Było to prawdziwe święto kultury europejskiej. Każda klasa zabrała nas w podróż językowo-literacko-kulinarną do jednego z państw wspólnoty. I tak zawitaliśmy do: Belgii, Irlandii, Grecji, Włoch, Francji, Czech, Węgier, Niemiec oraz do Polski na nasz piękny Śląsk. W tej wędrówce towarzyszyli nam także nasi romscy przyjaciele. Po uczcie duchowej przyszedł czas na ucztę dla podniebienia. Stoiska z kuchnią poszczególnych państw uginały się od smakołyków. Było radośnie, kolorowo, pysznie i bardzo energetycznie. Europa jest barwną mozaiką kulturową, która mimo różnic może w zgodzie działać dla większego dobra.
Dziękujemy dyrekcji oraz dzieciom z Publicznego Przedszkola Nr 5, które przyjęły nasze zaproszenie, aby wspólnie podróżować po Europie.

Copyright © 2024 Psp 1. All rights reserved.