Praktyczna nauka matematyki




zabawy zimowe
Uczniowie klas szóstych opracowywali na zajęciach informatyki scenki i komiksy dotyczące zabaw zimowych.
SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU
Działalność Szkolnego Koła Wolontariatu.
W naszej szkole działa Szkolne Koło Wolontariatu. Członkowie koła aktywnie uczestniczą w wielu działaniach na rzecz osób potrzebujących w najbliższym otoczeniu, ale także na innych kontynentach. Przykładem tego są cykliczne akcje w ramach projektu Unicef „Wszystkie Kolory Świata”. Są one odpowiedzią na problemy ubóstwa dzieci żyjących w krajach objętych konfliktami zbrojnymi, epidemiami oraz biedą. Chcemy w ten sposób uświadamiać dzieci i młodzież, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a ponadto, że dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie człowieka. W ten sposób całej społeczności lokalnej udało się pozyskać środki na ratowanie najuboższych w krajach Afryki, a zebrane fundusze umożliwiły zaszczepienie setek tysięcy dzieci. Celem projektu było kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne, a także zebranie środków na ratowanie życia dzieci.
Na czym polegał projekt „Wszystkie kolory świata”? W ramach akcji uczniowie przygotowywali specjalną, charytatywną laleczkę UNICEF. Laleczka ta była symbolem pomocy, jakiej dzieci chciały udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Każda laleczka miała swoje imię, kraj, z którego pochodziła, jakieś hobby. Wszystkie te cechy zostały nadane przez dzieci, które przystępując do pracy same decydowały, z jakiego kraju ma być ich laleczka. Od nich zależało jaki laleczka będzie mieć kolor skóry, jak będzie ubrana i jakie imię będzie nosić. W akcję mogli się zaangażować rodzice, dziadkowie i opiekunowie uczniów. Dzięki tej współpracy międzypokoleniowej powstały małe, szmaciane dzieła sztuki. Następnie podczas charytatywnych eventów organizowanych w naszej szkole były one przekazywane darczyńcom, którzy wpłacali niemałe kwoty na szczepionki dla dzieci. Wszystko odbywało się w pięknej, podniosłej atmosferze, przy wielkim zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy oprócz występów artystycznych przygotowywanych specjalnie na tę okazję, szykowali również poczęstunek dla gości.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Inną inicjatywą wykraczająca poza granice naszego kraju była akcja „Pokolorujmy im świat”, która obejmowała zbiórkę artykułów plastycznych dla dzieci z dworca w Brześciu, dzieci i mam, które miesiącami koczowały na białoruskim dworcu. Czekały na wyjazd do Polski, bo do Czeczenii wrócić nie mogły. Nasi wolontariusze wykonali
gazetki informacyjnej, zaprosili i zorganizowali wizytę w naszej szkole Pani Mariny Hulii, która wygłosiła prelekcję dla uczniów, a także zorganizowali wysyłkę zebranych artykułów papierniczych dla dzieci-uchodźców.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Szkolne Koło Wolontariatu działa też na rzecz społeczności lokalnej. Zbieraliśmy słodycze, zabawki i artykuły plastyczne dla dzieci z kędzierzyńskiego Domu Dziecka w ramach przedświątecznej akcji, odwiedziliśmy też obdarowanych. Ponadto propagujemy drobną pomoc i życzliwość poprzez takie działania jak: pomoc osobom starszym przy sprzątaniu działki, pomoc w przeprowadzkach, pomoc w opiece nad dziećmi, pomoc w pielęgnacji ogródka, pomoc w malowaniu mieszkania, wyprowadzanie psów osób starszych, pomoc w sprzątaniu i zakupach, pomoc przy zwierzętach (czyszczeniu i wyprowadzaniu koni, karmieniu kur itp.), pomoc w sprzątaniu cmentarza przy Parafii św. Mikołaja, pomoc w zrzuceniu węgla do piwnicy, porządkach domowych, kwestowanie przy Parafii św. Mikołaja.
Opiekun Szklonego Koła Wolontariatu Anna Jaksiewicz
Ruch to zdrowie
Od najmłodszych lat uczniowie klasy I a wiedzą, że ruch to zdrowie. Podczas lekcji wf wykorzystują każdą minutę na wspaniałą zabawę.
M. Zielińska
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Pyszne, zdrowe zupy domowe
W klasie 2b zachęcamy do zjadania pysznych, zdrowych zup domowych zrobionych przez nasze panie kucharki na stołówce. Od lutego ruszyła nasza klasowa akcja: „Plusik + za zjedzenie zupy”. Pod koniec każdego miesiąca zrobimy podsumowanie: najbardziej wytrwali uczniowie otrzymają dyplomy i zdrowa przekąskę.
A. Terlecka
„Czytamy z klasą – lekturki spod chmurki”
Plakat zachęcający do przeczytania książki: „Zaczarowana zagroda” wykonany przez uczniów klasy II b w ramach projektu „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”
A. Terlecka
„Łamigłówki mądrej główki”
Pomysłodawcami zajęć są uczniowie II a. Sami wybrali nazwę zajęć „Łamigłówki mądrej główki”. Na zajęciach łączymy elementy matematyki i języka niemieckiego. tym razem zaszyfrowaliśmy zasady budowania obrazów z figur geometrycznych. Chodzi oczywiście o TANGRAM, nie zawsze jest łatwo, ale nie poddajemy się. Uczymy się wytrwałości. A radość po złożeniu obrazka jest bezcenna.
K. Król