SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU

Działalność Szkolnego Koła Wolontariatu.

W naszej szkole działa Szkolne Koło Wolontariatu. Członkowie koła aktywnie uczestniczą w wielu działaniach na rzecz osób potrzebujących w najbliższym otoczeniu, ale także na innych kontynentach. Przykładem tego są cykliczne akcje w ramach projektu Unicef „Wszystkie Kolory Świata”. Są one odpowiedzią na problemy ubóstwa dzieci żyjących w krajach objętych konfliktami zbrojnymi, epidemiami oraz biedą. Chcemy w ten sposób uświadamiać dzieci i młodzież, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a ponadto, że dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie człowieka. W ten sposób całej społeczności lokalnej udało się pozyskać środki na ratowanie najuboższych w krajach Afryki, a zebrane fundusze umożliwiły zaszczepienie setek tysięcy dzieci. Celem projektu było kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne, a także zebranie środków na ratowanie życia dzieci.

Na czym polegał projekt „Wszystkie kolory świata”? W ramach akcji uczniowie przygotowywali specjalną, charytatywną laleczkę UNICEF. Laleczka ta była symbolem pomocy, jakiej dzieci chciały udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Każda laleczka miała swoje imię, kraj, z którego pochodziła, jakieś hobby. Wszystkie te cechy zostały nadane przez dzieci, które przystępując do pracy same decydowały, z jakiego kraju ma być ich laleczka. Od nich zależało jaki laleczka będzie mieć kolor skóry, jak będzie ubrana i jakie imię będzie nosić. W akcję mogli się zaangażować rodzice, dziadkowie i opiekunowie uczniów. Dzięki tej współpracy międzypokoleniowej powstały małe, szmaciane dzieła sztuki. Następnie podczas charytatywnych eventów organizowanych w naszej szkole były one przekazywane darczyńcom, którzy wpłacali niemałe kwoty na szczepionki dla dzieci. Wszystko odbywało się w pięknej, podniosłej atmosferze, przy wielkim zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy oprócz występów artystycznych przygotowywanych specjalnie na tę okazję, szykowali również poczęstunek dla gości.

Inną inicjatywą wykraczająca poza granice naszego kraju była akcja „Pokolorujmy im świat”, która obejmowała zbiórkę artykułów plastycznych dla dzieci z dworca w Brześciu, dzieci i mam, które miesiącami koczowały na białoruskim dworcu. Czekały na wyjazd do Polski, bo do Czeczenii wrócić nie mogły. Nasi wolontariusze wykonali
gazetki informacyjnej, zaprosili i zorganizowali wizytę w naszej szkole Pani Mariny Hulii, która wygłosiła prelekcję dla uczniów, a także zorganizowali wysyłkę zebranych artykułów papierniczych dla dzieci-uchodźców.

Szkolne Koło Wolontariatu działa też na rzecz społeczności lokalnej. Zbieraliśmy słodycze, zabawki i artykuły plastyczne dla dzieci z kędzierzyńskiego Domu Dziecka w ramach przedświątecznej akcji, odwiedziliśmy też obdarowanych. Ponadto propagujemy drobną pomoc i życzliwość poprzez takie działania jak: pomoc osobom starszym przy sprzątaniu działki, pomoc w przeprowadzkach, pomoc w opiece nad dziećmi, pomoc w pielęgnacji ogródka, pomoc w malowaniu mieszkania, wyprowadzanie psów osób starszych, pomoc w sprzątaniu i zakupach, pomoc przy zwierzętach (czyszczeniu i wyprowadzaniu koni, karmieniu kur itp.), pomoc w sprzątaniu cmentarza przy Parafii św. Mikołaja, pomoc w zrzuceniu węgla do piwnicy, porządkach domowych, kwestowanie przy Parafii św. Mikołaja.

Opiekun Szklonego Koła Wolontariatu Anna Jaksiewicz