KONSTYTUCJA 3MAJA

ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA

„Dzień majowy”

W pewien piękny dzień majowy
zebrały się mądre głowy.
Bardzo długo rozmawiali,
losy kraju omawiali.

Chcieli by się lepiej żyło,
by nic ludzi nie martwiło.
W końcu wszyscy uzgodnili,
jak Polacy będą żyli.

Spisano prawa i zasady,
obowiązki ustalono,
a tym samym w naszym kraju,
ład w narodzie wprowadzono.

Praw i zasad zbiór spisany
Konstytucją nazywamy.

Dnia 9 maja 2018 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający ważny fakt z historii naszego kraju, jakim jest uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji klasa I A przygotowała montaż słowno-muzyczny. W swoim wystąpieniu uczniowie przybliżyli znaczenie tego dnia, przypomnieli tło historyczne i wyjaśnili, dlaczego jest to ważny dzień dla Polski. Dzieci z wielkim zaangażowaniem, wspaniale recytowały wiersze przeplatane między innymi piosenkami „Jak długo na Wawelu”, „Mazurek 3 Maja” oraz „Płynie Wisła, płynie”. Oprócz pierwszoklasistów pięknie zaprezentowała się także Zuzanna Koenig i Magdalena Kula z klasy IV B, z piosenką pt. „Polska flaga”.

Cały występ wywarł ogromne wrażenie na widzach. Skłonił do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, stworzył okazję do propagowania patriotyzmu, wzbudził poczucie dumy z tego, że jesteśmy Polakami.

Irena Markwica