WYCIECZKA DO ZŁOTEGO STOKU

22 października 2019 r. uczniowie klas 6a, 6b i 7a odbyły niesamowita podróż w głąb ziemi w Złotym Stoku. Dzieci miały okazje poznać ciężką pracę górników zwiedzając „Sztolnie Gertruda”. Pogłębiły swoją wiedzę na temat wydobywanie złota i jego odzyskiwania. Miały okazje zobaczyć podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej” . Na koniec wyjechały na powierzchnię Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem. Zwiedziliśmy również Średniowieczną Osadę Górniczą. Jest to bardzo dokładna replika średniowiecznej osady, na którą składają się urządzenia zbudowane w skali 1:1. Wszystkie urządzenia działają o czym może przekonać się każdy zwiedzający. Urządzenia te są imponujące rozmiarem (15-metrowy kierat, 3-tonowe koło deptakowe).Wszystkie powstały na podstawie średniowiecznych rycin Georgiusa Agricoli. Dodatkowo w Osadzie Górniczej natrafiliśmy na pełen tajemnic i strachów podziemny tunel, który kończy się wizytą w Chacie złotostockiego Kata.

M. Zielińska