„Pokolorujmy im świat”

We wtorek 25 lutego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 gościła Pani Marina Hulia – znana i doświadczona ekspertka w dziedzinie integracji międzynarodowej, była konsultantka MEN ds. integracji i pracy z dziećmi cudzoziemskimi w polskiej szkole (stanowisko zlikwidowano).
Jej obecność była związana z akcją charytatywną „Pokolorujmy im świat” zainicjowaną przez Szkolny Klub Wolontariatu. Akcja polegała na zbiórce przez społeczność szkolną przyborów plastycznych dla czeczeńskich dzieci mieszkających na dworcu w Brześciu, w oczekiwaniu na azyl do Europy. Pani Marina opowiedziała o swoich doświadczeniach i pracy społecznej na rzecz uchodźców. Zebranych zostało bardzo wiele kredek, farbek, bloków itp., które z pewnością rozpalą światełko nadziei na normalne życie i wywołają uśmiech u niejednego małego uchodźcy.
Marina Hulia urodziła się na Ukrainie. Od 27 lat mieszka w Polsce wśród Czeczenów. Z zawodu i powołania nauczycielka oraz wolontariuszka. W roku 2016 założyła Szkołę Demokratyczną na dworcu w białoruskim Brześciu, gdzie miesiącami koczowały czeczeńskie matki z dziećmi. Opiekuje się też opuszczonymi staruszkami, pomaga bezdomnym, odwiedza hospicja i schroniska dla zwierząt.
W 2013 roku otrzymała Nagrodę im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, w 2006 roku Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za Nieocenione Zasługi dla Kultury Polskiej, zwłaszcza Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży. Jest także laureatką Nagrody im. Sergio Vieira de Mello za Zasługi dla Pokojowego Współistnienia i Współdziałania Społeczeństw, Religii i Kultur.