III TURNIEJ DEBAT OXFORDZKICH

28 lutego 2020 r. nasi uczniowie wzięli udział w III Turnieju Debat Oxfordzkich, zorganizowanego w ramach IV Festiwalu Praw Człowieka, inicjowanego przez II LO pod patronatem Izby Adwokackiej w Opolu, w którym po raz kolejny bierze udział nasza szkoła. Drużyny reprezentujące klasy I-III, IV-VI i VII-VIII zmierzyły się w walce na argumenty podejmując niezwykle ważne, choć trudne tezy, dotyczące tematyki praw dziecka w czasie konfliktu zbrojnego. Debaty odbywały się w budynku II LO oraz w gościnnie udostępnionych salach Miejskiego Ośrodka Kultury „Chemik”. W turnieju, który miał formę konkursu, brali udział uczniowie nie tylko ze szkół z terenu Kędzierzyna-Koźla , ale również z innych miast województwa opolskiego. Nasi uczniowie radzili sobie znakomicie stosując się do reguł debat oxfordzkich polegających na stosowaniu profesjonalnej terminologii i zwrotów grzecznościowych do sędziego, jurorów i publiczności.

Nasi najmłodsi uczestnicy mogą poszczycić się ogromnym sukcesem w postaci II miejsca zajętego w swojej grupie wiekowej. Zważywszy na trudną formułę turnieju, jest to spektakularne osiągnięcie, gdyż członkowie jury byli pod wielkim wrażeniem wypowiedzi naszych podopiecznych, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w debacie oxfordzkiej. Uczniowie ze starszej grupy wiekowej również znakomicie sobie poradzili w dostosowaniu się do trudnych reguł, jednak argumenty zastosowane przez oponentów okazały się trafniejsze w ocenie komisji konkursowej. Niemniej doświadczenie nabyte w zmaganiach niewątpliwie zaprocentuje umiejętnościami efektywnego uczestnictwa w panelach dyskusyjnych, pisania rozprawek, argumentowania słuszności swoich postulatów i bycia aktywnym uczestnikiem życia publicznego.