aktualności

OBCHODY DNIA CHŁOPCA

Oto fotorelacja z biało-czerwonego Dnia Chłopca. Chcieliśmy połączyć tę ważną dla naszych chłopców uroczystość z upamiętnieniem setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dlatego kolorami obowiązującymi wszystkich uczestników były barwy narodowe, a podczas wspólnych tańców odtwarzana była tylko polska muzyka. Samorząd Uczniowski zadbał o słodki poczęstunek oraz różne wesołe zabawy. Dziewczynki mogły także oddać swój głos w wyborach na Dżentelmena Jedynki😀, wkrótce poznamy wyniki głosowania.

Także w klasach świętowaliśmy Dzień Chłopca. Było chóralnie odśpiewane STO LAT, oryginalne wyzwania do pokonania przez naszych młodych Panów oraz okolicznościowe upominki 😃Dziewczynki stanęły na wysokości zadania i z ogromnym zaangażowaniem zaplanowały oraz przygotowały tę klasową imprezę.

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej właśnie okazji Samorząd Uczniowski zaprosił Jedynkowiczów do udziału w akcji FLAGA W MUFFINIE. Dziś można było nie tylko skosztować wyśmienitych wypieków, ale także popróbować swoich sił w mówieniu różnymi językami 😉 Śmiechu było przy tym co nie miara.

Rodzinny rajd rowerowy

W sobotni ranek uczniowie klasy 5a wraz ze swoimi rodzicami wzięli udział w Rodzinnym Rajdzie Rowerowym zorganizowanym z okazji Tygodnia Ekologicznego przez ich panią wychowawczynię. Pogoda i humory dopisały. Miejscem docelowym było leśne jeziorko w Miejscu Kłodnickim. Jedynkowicze wzięli udział w zajęciach przyrodniczych przygotowanych dla nich przez zaprzyjaźnionych członków Sekcji Karpiowej AZOTY. Dzieci odkrywały tajemnice bobrów, nietoperzy i oczywiście karpi. Jednemu z nich nadano nawet znaczące imię Jedyneczka 😉. Był też czas na wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Na piątoklasistów czekała również słodka niespodzianka – przepyszne naleśniki z dżemem przygotowane przez Panią Agnieszkę, członkinię Sekcji Karpiowej. Dzieci i rodzice doskonale bawili się na łonie przyrody w tę ostatnią letnią sobotę. W tym miejscu dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji naszego rodzinnego pikniku.

 

 

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju

Wszystkie klasy brały udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Rozwoju.

Klasy 8 sprzątały świat usuwając liście kasztanowców, aby usunąć larwy szrotówka kasztanowcowiaczka, przy okazji inne liście.

Klasa 6a posprzątała śmieci wokół siłowni w centrum miasta. Po zakończonej pracy zadbali o swoją kondycje fizyczną i pograli w warcaby wykorzystując kamyczki i żołędzie.

19.09.2018 r. klasy 4a i 4b wraz z wychowawcami w ramach akcji „ekologiczny tydzień” wybrały się do pobliskiego Parku. Uczniowie sprawdzili stan czystości Parku. Nie było dobrze. Uzbrojeni w rękawiczki i worki śmieciowe oraz kredę zakasali rękawy i zabrali się za sprzątanie. Przy okazji na chodnikach sporządzili napisy przypominające o potrzebie dbania o czystość. Pamiętajmy, więc: „Wyrzucamy zbędne przedmioty do kosza i segregujemy odpady”.

Apel z okazji 79 rocznicy wybuchu II wojny światowej

II wojna światowa – największa wojna światowa w historii, trwająca od 1 września 1939 do 2 września 1945 r ( w Europie do 8-9 maja 1945 r). Jej teatr działań wojennych odjął prawie całą Europę, wschodnią i południowo- wschodnią Azję, północna Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Pochłonęła 50 milionów istnień ludzkich.

Klasa 7 a wierszem i piosenką uczciła pamięć wszystkich ofiar konfliktu zbrojnego sprzed 79 lat.

EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻANEGO ROZWOJU

Z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważanego rozwoju uczniowie uczęszczający do świetlicy wzięli udział w biegu ekologicznym. Na każdym jego punkcie przygotowane były zadania. Dzieci miały m.in.: ułożyć zdrowy jadłospis na cały dzień, nauczyć się okrzyku o zdrowym żywieniu oraz za pomocą smaku odgadnąć jaki owoc się je. Na koniec biegu uczniowie otrzymali za swoja pracę emblematy z hasłem „Zdrowe odżywienie, też podejmę to wyzwanie”.

 

 

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Dnia 28 września w naszej szkole będziemy obchodzić Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Sprawdzimy jak nasi uczniowie i nie tylko poradzą sobie z zadaniami.

ZAJĘCIA KULINARNE

18 września na zajęciach kulinarnych z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju uczniowie Tymek i Mateusz przygotowali ekologiczne i zdrowe menu: muffinki z marchewki i koktajl „Zielono mi”.

PROGRAM INTEGRACJI SPOŁECZNOŚCI ROMSKIEJ

PROGRAMU INTEGRACJI SPOŁECZNOŚCI ROMSKIEJ W POLSCE NA LATA 2014-2020

  1. Dzień kultury i tradycji romskiej w PSP nr 1

Cel ogólny: realizacja idei wielokulturowości, tolerancji  i przeciwdziałania dyskryminacji

Cele szczegółowe:

  1. Podtrzymanie tożsamości, tradycji romskiej.
  2. Promocja wizerunku uczniów romskich w środowisku szkolnym i lokalnym.
  3. Przeciwdziałanie stereotypom dotyczącym społeczności romskiej.
  4. Podejmowanie działań na rzecz tolerancji, otwartości.
  5. Rozwijanie mocnych stron dzieci i ich zainteresowań

VII Edycja Dni Kultury i Tradycji Romskiej odbyły się w dniu 09.11.2017r.

W Domu Kultury „Chemik” w Kędzierzynie – Koźlu wystąpiły zespoły:

  • SUMNAKUNE CIAWOCHE – ZŁOTE DZIECI ze Strzelec Opolskich,
  • KAŁE JAKHA – CZARNE OCZY z ZSS w K- Koźlu,
  • KUBUSIE – Przedszkole nr2 w K- Koźlu,
  • ŁOŁE DZIJA- CZERWONE SERCA – PSP 12 K- Koźle
  • ROMANO KHELIBEN –„Romski Taniec” – Kędzierzyn- Koźle.

2. Doposażenie pracowni asystenta romskiego w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1

–  Wsparcie zadań skierowanych na kształtowanie i rozwój indywidualnych  umiejętności dziecka.

– Wspieranie i promowanie edukacji wczesnoszkolnej dzieci romskich.

– Edukacja kulturalna, historyczna i obywatelska.

W 2018r będą realizowane zadania:

  1. Doposażenie pracowni asystenta edukacji romskiej

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu jest zatrudniony asystent edukacji romskiej. Szkoła posiada klasopracownię romską, w której odbywają się dodatkowe zajęcia dla uczniów romskich. Pani Inga Mirga – asystent romski pomaga uczniom w codziennych obowiązkach szkolnych. W pracowni odbywają się różnorodne zajęcia: odrabianie zadań domowych, nauka czytania   i pisania, zajęcia plastyczne oraz zajęcia taneczne, promujące kulturę i tradycję romską.

  1. Romska grupa teatralna-Teatr Cieni

Celem przedsięwzięcia jest wspólne tworzenie sztuki performatywno- teatralnej przy  wykorzystaniu teatru cieni jako formy wyrazu. Zamysłem projektu jest aktywizacja młodzieży poszczególnych grup etniczno-narodowych oraz wzajemne poznawanie ich kultury i tradycji oraz postaw poprzez wspólne tworzenie sztuki. Młodzież otrzyma możliwość wgłębiania się we własne korzenie i doświadczania innych oraz ustosunkowaniu się do elementów własnej kultury. Zapozna się ze specyfiką regionu i jego wielokulturowością oraz bogactwem etniczno-narodowym, które warte jest wyeksponowania.

 

 

Certyfikat dla Jedynki

Dzisiaj tj. 18 września  2018 r nasza szkoła otrzymała ten specjalny certyfikat. A wszystko dzięki projektowi UNICEF realizowanego w naszej placówce, która miała na celu uświadomić dzieciom, jakie znaczenie ma woda oraz z jakimi problemami z dostępem do wody borykają się dzieci w Afryce.

Copyright © 2024 Psp 1. All rights reserved.