Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w K-K ratują dzieci na świecie!

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Wszystkie Kolory Świata” organizowanej przez UNICEF Polska. Uczniowie i nauczyciele z naszej placówki przygotowali szmaciane laleczki będące symbolem pomocy, jakiej udzielą najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie.

„Wszystkie Kolory Świata” to akcja UNICEF, która już po raz piąty jest przeprowadzana w polskich placówkach edukacyjnych. Ma na celu wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata. W ramach akcji uczniowie własnoręcznie zaprojektowali i uszyli szmaciane laleczki. Każda z nich będzie ma nadane imię i przypisany kraj, z którego pochodzi. Podczas uroczystego eventu podsumowującego projekt, na który zostali zaproszeni rodzice, dziadkowie, każdy mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku, przekazując na ten cel darowiznę. Zebrane środki umożliwią zaszczepienie dzieci mieszkających w najbiedniejszych krajach świata, gdzie codziennie zagrażają im takie choroby jak gruźlica, odra, tężec czy polio. Projekt „Wszystkie Kolory Świata” wspiera Majka Jeżowska, Ambasadorka Dobrej Woli UNICEF.

W naszej placówce powstało aż 60 laleczek charytatywnych. Wielu naszych uczniów zaangażowało się też w przygotowanie spektaklu pt. „Wszystkie Kolory Miłości” wystawionego podczas eventu charytatywnego, poczęstunku oraz dekoracji. Podczas wystawy laleczek zebraliśmy aż 1427 zł.

Celem projektu było kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Akcja ta uświadamia również, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, lecz także przyjemne, a dodatkowo pozwala na zebranie środków koniecznych do ratowania życia najbardziej potrzebujących dzieci.

Poprzednie cztery edycje akcji „Wszystkie Kolory Świata” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół i przedszkoli. Dotychczas uczestniczyło w niej ponad 2,5 tysiąca placówek z całej Polski. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności, udało się pozyskać prawie 2,7 miliona złotych na ratowanie dzieci w Sierra Leone, Czadzie, Sudanie Południowym i Angoli. Zebrane fundusze umożliwiły zaszczepienie setek tysięcy dzieci.