SZCZEPIENIE PRZECIW HPV

SZANOWNI  PAŃSTWO

Rada Miasta Kędzierzyn-Koźle postanowiła dołączyć jak co roku, do rosnącej rzeszy samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową w Polsce. Prezydent wraz z Radą Miasta zdecydowali o sfinansowaniu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy.

Biorąc pod uwagę rekomendacje światowych i polskich towarzystw medycznych, radni podjęli decyzję o zaszczepieniu uczennic z rocznika 2009 oraz 2010.

Koszt tych szczepień w całości zostanie pokryty z budżetu MF EOG w ramach projektu DUGAD w Kędzierzynie – Koźlu tj.

„ Integracja Mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego”.. W szkołach podstawowych zostaną przeprowadzone lekcje edukacyjne z dziewczynkami oraz chłopcami z rocznika 2009 oraz 2010. Szczepienia w bieżącym roku będą przeprowadzana szczepionką 9-walentną, która jest skuteczniejsza i podawana tylko w dwóch dawkach.

Wirus HPV odpowiada za różne przednowotworowe i nowotworowe zmiany na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce zapada na ten typ nowotworu ponad 3 600 kobiet rocznie, z czego umiera, co roku około 2 000 – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie.

Szczepienia HPV są wykonywane dla dziewczynek posiadających meldunek stały lub czasowy na terenie Gminy Kędzierzyn – Koźle powyżej jednego roku ( czyli w dniu szczepienia meldunek co najmniej od roku ), lub przebywających w rodzinach zastępczych, gdzie dopuszcza się meldunek tymczasowy na terenie Kędzierzyna – Koźla.

Kwalifikacja ta jest osobna dla każdej dawki szczepionki

W szkołach podstawowych zostaną przeprowadzone zajęcia edukacyjne dziewczynkami i chłopcami z rocznika 2009 i 2010. Informacje na temat lekcji edukacyjnych przekazywane będą przez Dyrektorów Szkół. Zajęcia edukacyjne przeprowadzi wykwalifikowana położna. Dla rodziców zaplanowane jest spotkanie w formie online.

Szczepienia odbywać się będą w następujących poradniach

– Klinika Nova – Kędzierzyn – Koźle ul. Kłosowa 7

– Klinika Nova – Kędzierzyn – Koźle ul. Łukasiewicza 23

Terminy i godziny szczepień będą uzgadniane telefonicznie. Podanie pierwszej dawki przewidziane jest na przełom kwietnia i maja a dawki drugiej na październik.

Zgody na szczepienia będą przekazane Państwu za pośrednictwem  dzieci. Należy je wypełnić i oddać w jednej z trzech siedzib Kliniki Nova, w Kłodnicy, Koźlu lub Sławięcicach, lub w sekretariatach szkół. Telefon informacyjny w sprawie szczepień w Klinice Nova to 733 344 112 w godz. 12:00-16:00

zgoda na hpv 2022

list do rodziców – 2022