FESTIWAL KULTURY ROMSKIEJ

Tegoroczny Festiwal Kultury i Tradycji Romskiej został zorganizowany przez PSP nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu. Szczególne podziękowania należą się pani Indze Mirga organizatorce wielu spotkań z kulturą romską. Po raz 9 mieliśmy okazję podziwiać jej pracę. Tym razem w formie festiwalu. Inauguracji uroczystości, która odbyła się w Domu Kultury „Chemik” dokonała pani dyrektor Katarzyna Król. Krótkie przemówienia wygłosili zaproszeni goście: Robert Węgrzyn – Radny Województwa Opolskiego, Paweł Masełko. – Starosta Powiatu Kędzierzyńsko – Kozielskiego, Artur Maruszczak – zastępca Prezydenta Miasta, Aurelia Stępień – Kierownik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego. Tegoroczny Festiwal Kultury Romskiej był zorganizowany w ramach projektu „Dni Kultury i Tradycji Romskiej w PSP nr 1”. Na scenie zagościli młodzi artyści rozwijający swoje zainteresowania w zespołach tanecznych, a mianowicie: „Romano Kheliben” – PSP nr 1 (opiekun Inga Mirga), „Cierchenia” – ZS nr 1 (opiekun: Karolina Mirga), „Kubusie” – Przedszkole nr 2 (opiekun Violletta Jaworska)  , „Kałe Jakha” – ZSS Kłodnica (opiekunowie: Tobiasz Kuca, Katarzyna Wilk). Występy zachwycały pięknymi, barwnymi sukniami wirującymi do porywającej muzyki. „Kubusie” czarowały swym wdziękiem, a „Kałe Jakha” wzruszały swoimi umiejętnościami. Miłym zaskoczeniem byli zaproszeni goście: „Dzieci z dworca Brześć”. Grupa czeczeńska, której opiekunem jest zaprzyjaźniona z nami pani Marina Hulia. Zespół zaprezentował piękną kulturę czeczeńską, która przemówiła do naszych serc swą wyjątkowością, dostojeństwem, szlachetnością i młodością. Gwiazdą Festiwalu był solista, Angelo Ciureja. Swym pięknym śpiewem dopełnił całości. Porwał publiczność, wypełnił dusze słuchaczy natchnieniem włączając ich do widowiska. Widzowie weszli na scenę i wspólnie się bawili. Organizatorzy nie zapomnieli o podziękowaniach dla wszystkich uczestników tego barwnego Festiwalu. Wszyscy nauczyliśmy się jednej najważniejszej rzeczy: muzyka i śpiew zawsze łączy ludzi i narody.

Festiwal Kultury Romskiej został sfinansowany ze środków Programu Integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce.

M. Świąder